Forskere varsler flere orkaner i oktober

Orkanen 'Gustav' var den anden alvorlige orkan i denne sæson. Kort efter blev den efterfulgt af 'Ike' og der er flere på vej.
Orkanen 'Gustav' var den anden alvorlige orkan i denne sæson. Kort efter blev den efterfulgt af 'Ike' og der er flere på vej.
Lyt til artiklen

Orkansæsonen i Caribien er langt fra forbi, selvom både 'Gustav' og 'Ike' forlængst har mistet pusten. Nye orkaner er snart på vej mod Amerika fra Atlanterhavet.

Tre tropiske storme, hvoraf to udvikler sig til orkaner er udsigterne for det karibiske område i oktober, ifølge det velrenommerede mandskab for orkanforskning på Colorado State University.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her