Gordon Brown på hastebesøg i Nordirland

Nordirske politibetjente foran Massereene-kasernen, hvor der er lagt blomster til ære for de to dræbte ofre for lørdagens terrorangreb.
Nordirske politibetjente foran Massereene-kasernen, hvor der er lagt blomster til ære for de to dræbte ofre for lørdagens terrorangreb.
Lyt til artiklen

»Det, som den nordirske befolkning bygger sammen, skal ingen - hverken mordere eller terrorister - have lov at ødelægge«.

Så karsk var kommentaren ifølge AP fra den britiske premierminister Gordon Brown, der er taget til Nordirland for at mødes med ledende politifolk og politikere efter lørdagens angreb på en kaserne. Her blev to soldater dræbt, da en terrorgruppe, Real IRA, gik til angreb.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her