Krisen i Tyskland bliver endnu værre

Den tyske økonomi kan i år skrumpe med helt op til syv procent, og det er meget mere, end de hidtidige prognoser har spået.
Den tyske økonomi kan i år skrumpe med helt op til syv procent, og det er meget mere, end de hidtidige prognoser har spået.
Lyt til artiklen

Den tyske økonomi er i langt værre recession end tidligere antaget i år og kan skrumpe helt op til syv procent, advarer landets næststørste bank.

Cheføkonom i Commerzbank Jörg Krämer siger, at han venter et fald på mellem seks og syv procent i økonomien i år. Bankens økonomer har samtidig sænket deres prognoser for eurozonen og USA.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her