Erhvervsliv gør op med århundredets våbenhandel

Kampfly. To arbejdere bakser med at samle det topmoderne jagerfly F-35 fra Lockheed. Flyet er favorit til en gigantisk dansk ordre, men den danske våbenindustri er skeptisk, for det har ikke udløst de forventede modkøb i Danmark.
Kampfly. To arbejdere bakser med at samle det topmoderne jagerfly F-35 fra Lockheed. Flyet er favorit til en gigantisk dansk ordre, men den danske våbenindustri er skeptisk, for det har ikke udløst de forventede modkøb i Danmark.
Lyt til artiklen

Fronterne var trukket skarpt op, da medlemmerne af den danske våbenindustris brancheforening 13. oktober holdt et ekstraordinært bestyrelsesmøde per telefon.

Formanden og næstformanden havde udsendt et udkast til læserbrev, der var et direkte angreb på favoritten til at vinde en gigantisk ordre på 20-30 milliarder kroner om nye fly til Danmark, amerikanske Lockheed Martin. De to frygtede, at dansk industri ville gå glip af ordrer og Danmark af arbejdspladser, hvis Lockheed Martin vandt ordren foran sine to konkurrenter. Den amerikanske koncern er nemlig fritaget fra det krone til krone-princip, der normalt gælder i våbenhandler – det såkaldte modkøb – som betyder, at den udenlandske sælger skal købe danske produkter til samme beløb, som Danmark køber våben for.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her