Europa vil have Obamas atombomber væk

atomkrig. Barack Obama vil blive bedt om at fjerne flere hundrede atombomber, som USA stadig har i Europa efter den kolde krig.
atomkrig. Barack Obama vil blive bedt om at fjerne flere hundrede atombomber, som USA stadig har i Europa efter den kolde krig.
Lyt til artiklen

USA skal pakke sine atomvåben i Europa sammen. Tiden, hvor Europa spillede en militærtaktisk rolle for atomvåben, er forbi.

Det bliver udmeldingen til Barack Obama fra Belgien, Tyskland, Luxemborg, Holland og Norge, når Natolandenes ledere samles til topmøde i Lissabon i november. Det oplyser en talsmand for den belgiske premierminister, Yves Leterme, til nyhedsbureauet AFP.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her