Bali-bombes bagmand menes dræbt af politiet

ANTITERRORAKTION. Indonesisk politi bærer skuddræbt mand væk efter aktion mod formodede terrorister.
ANTITERRORAKTION. Indonesisk politi bærer skuddræbt mand væk efter aktion mod formodede terrorister.
Lyt til artiklen

Den indonesiske terrororganisation Jemaah Islamiyah kan have mistet en af sine ledere.

Myndighederne mener, at en af organisationens spidser har mistet livet under en skudkamp med politiet i Pamulang.

Dulmatin, som manden hedder, har været en af lederne af terrorgruppen, der er tæt knyttet til det islamistiske al Qaeda-netværk.

Han er blevet sat i forbindelse med en stribe terrorangreb i landet, blandt andet bombningerne på Bali i 2002, hvor muslimske terrorister slog til midt i det hinduistiske Bali.

Terrorangrebet kostede 202 mennesker livet. Blandt ofrene var tre danskere.

LÆS OGSÅ Hjernen bag Bali-bomber er dræbt

Ifølge CNN havde amerikanerne sat en pris på Dulmatins hovede: Belønningen for at afsløre hans tilholdssted var nået op på 10 millioner dollars (54 millioner kroner, red.).

Dulmatin blev dræbt, da sikkerhedsstyrker slog til mod formodede terrorister i Banten-provinsen. 15 terrormistænkte blev pågrebet, mens en af dem mistede livet.

Politiet slog ifølge avisen Jakarta Post til, da den eftersøgte mand besøgte en computercafé.

»Han blev skudt ned fem minutter efter, at han loggede på internettet«, siger en sikkerhedskilde til avisen.

Mangler endelig identifikation
Om den omkomne er identisk med Dulmatin skal nu afgøres ved hjælp af dna-prøver.

En ekspert i terrorisme, International Crisis Groups analytiker Sidney Jones, oplyser over for nyhedsbureauet Reuters, at den efter alt at dømme er god nok: »Det ser med 99 procents sikkerhed ud til at være ham«.

Manden begyndte at skyde mod politifolkene, da de dukkede op, skriver Reuters. Hvis det er Dulmatin, er det en vigtig sejr for Indonesiens kamp mod terroristerne.

Skjulte sig i Filippinerne

Det blev antaget, at han opholdt sig i Filippinerne, hvor Abu Sayyaf-terrororganisationen kæmper for at indføre islamisk sharia-styre.

Siden Balibombningen har Indonesien været ramt af flere voldsomme terrorangreb, blandt dem bombeangrebet mod et Mariott-hotel i hovedstaden Jakarta.

Overvågningskamera filmede hotelbomben i Indonesiens hovedstad.

Søren Astrup

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her