Slovakiet tog et skridt mod venstre ved lørdagens parlamentsvalg. Det er det socialdemokratiske oppositionsparti Smer, der fremstår som valgets vinder. Men først kommende drøftelser med mulige koalitionspartnere vil vise, om partiet og dets leder Robert Fico kan danne regering. 29,14 procent af stemmerne Tidligt i dag var stemmerne talt op, og det uofficielle resultat viste, at Smer har vundet 29,14 procent af stemmerne. Dermed skal partiet og dets leder, Robert Fico, ud at finde en eller flere koalitionspartnere i det nye parlament med 150 medlemmer. Til angreb på sociale skævheder Valgets taber blev de kristelige demokrater, SDKU, og dets leder Mikulas Dzurinda, som har ledet Slovakiet siden 1998. Da mere end 85 pct. af stemmerne var talt op søndag morgen, stod Smer til at få tæt på 30 pct. af stemmerne mod kun 18 pct. til Dzurindas parti. Smer gik til valg med stærke angreb på en række reformer, der i de seneste år har gjort Slovakiet til et attraktivt marked for udenlandske investorer. Men ifølge Smer har reformerne social slagside.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























