Den tidligere chef for den irakiske efterretningstjeneste og halvbror til Saddam Hussein, Barzan al-Tikriti, er gået i vidneskranken for at tale sin sag. Engang var han én af de mest frygtede mænd i Irak. Nu er han sammen med Saddam Hussein og seks andre tiltalt for massedrab på 148 mennesker i byen Dujail i 1982. Nægter alt »I dag er det min tur til at fortælle«, sagde Barzan al-Tikriti til dommer Raouf Abdel Rahman. De to har gentagne gange været på kant med hinanden under retssagen. Uenigheden kulminerede, da Barzan al-Tikriti i protest mødte op i undertrøje og satte sig på gulvet i protest over sagens forløb. »Jeg er blevet bragt hertil på grund af noget, jeg ikke har begået«, forklarede Barzan al-Tikriti. Han erkendte, at han var til stedet i Dujail den dag, hvor massehenrettelserne blev udført. Men i stedet for at deltage i drabene havde han givet hånd til de mistænkte og beordret dem løsladt, forklarede Barzan al-Tikriti fra vidneskranken. Det strider mod tidligere vidneudsagn, der har placeret Saddams halvbror centralt i forløbet. Nogle vidner har tilmed hævdet, at Barzan al-Tikriti deltog i tortur af fangerne. Spørgsmål om Osama Saddam Husseins halvbror læste op fra en erklæring. Heraf fremgik det, at han føler sig dårligt behandlet af de amerikanske styrker, som pågreb ham i april 2003. Han fortalte, at de amerikanske forhørsledere havde spurgt ham om »hvordan Osama bin Laden kom til Irak« og mødes med Saddam. »De kom med dusinvis af den slags fortænkte spørgsmål uden hold i virkeligheden«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Christian Jensen
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00



























