Dræbermyg skaber kaos på paradisø

Den franske udenrigsminister foreslår, at La Reunion bliver ryddet for myg for at få has på den dødbringende feber. - Foto: Jan Steving
Den franske udenrigsminister foreslår, at La Reunion bliver ryddet for myg for at få has på den dødbringende feber. - Foto: Jan Steving
Lyt til artiklen

Mindst 77 personer har mistet livet som følge af den mygge-overførte 'Chikungunya'-feber på den franske ø La Reunion ud for den sydøstlige afrikanske kyst. Der er ingen vaccine mod sygdommen, som er kendetegnet ved tårnhøje febergrader og voldsomme udslæt. »Uforudset« Der bor i alt 775.000 personer på øen, og hver sjette beboer er nu berørt af sygdommen. »De nyeste tal viser, at 77 personer i januar har mistet livet som direkte eller indirekte følge af sygdommen«, siger Frankrigs sundhedsminister, Xavier Bertrand, til det britiske nyhedsbureau Reuters. »Det er en alvorlig ny situation, en uforudset af slagsen, eftersom forskerne ikke har ment, at 'Chikungunya'-feberen kunne slå ihjel«, siger Bertrand. Sygdommen er nu også dukket op på øerne Seychellerne og Mauritius i Det Indiske Ocean. Svækker immunforsvaret De fleste, der får sygdommen, overlever. Men 'Chikungunya'-feberen svækker immunforsvaret alvorligt, hvorefter andre sygdomme kan komme til. Men der er fortsat ingen større risiko ved at rejse til La Reunion, understreger den franske udenrigsminister Dominique de Villepin. Og den påstand agter han at illustrere med sit eksempel: Udenrigsministeren er på vej til øen. »Men selvfølgelig er man nødt til at tage nogle forholdsregler«, siger han til en fransk tv-station. Han mener, at øen helt bør renses for myg for at komme af med plagen. Ludende gang Myndighederne oplyser, at man skal sørge for, at man ikke har fugtig hud, ligesom man bør benytte myggebalsam og sove under myggenet. 'Chikungunya'-feberen har været kendt i over et halvt århundrede. 'Chikungunya' betyder i øvrigt 'ludende gang' på swahili og refererer til den gangart, man får med sygdommen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her