Om to år vil der ikke længere blive produceret hårde hvidevarer i Nürnberg. Da flytter det svenske Electrolux datterselskab AEG's produktion af vaskemaskiner, opvaskemaskiner og tørretumblere fra den sydtyske by til Polen og Italien. Det besluttede koncernledelsen i Stockholm mandag efter flere måneders forgæves forhandlinger for at redde fabrikken. Presset af priskrigen Det tyske metalarbejderforbund, IG Metall, varslede i dag strejker, fordi 1750 AEG-ansatte mister deres job ved årsskiftet 2007. Men ifølge Electrolux er lukningen af den over 80 år gamle traditionsfabrik nødvendig på grund af priskrigen på hårde hvidevarer og de høje produktionsomkostninger i Tyskland.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Han er en af verdens bedste på sit instrument
tema