EU venter på USA i landbrugsfrihandel

EU's landbrugskommissær Mariann Fischer Boel venter på USA's udspil sammen med resten at EU i bestræbelserne på at skabe mere frihandel. - Arkivfoto: Martin Lehmann
EU's landbrugskommissær Mariann Fischer Boel venter på USA's udspil sammen med resten at EU i bestræbelserne på at skabe mere frihandel. - Arkivfoto: Martin Lehmann
Lyt til artiklen

EU, USA og flere af verdens førende landbrugslande dansede fredag stadig forsigtigt rundt om hinanden under frihandelsforhandlinger i Paris. »Realistisk set er det nu, der skal handles«, sagde EU's landbrugskommissær Mariann Fischer Boel. Støtten må væk Forhandlingerne ventes at fortsætte 10.-14. oktober i Schweiz. Hun og handelskommissær Peter Mandelson afventer med stigende utålmodighed et amerikansk udspil i spørgsmålet om den direkte støtte til amerikanske landmænd, samt et eventuelt udkast til en nedbringelse af både EU's og USA's eksportstøtte og eksportkreditter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her