Den srilankanske udenrigsminister Lakshman Kadirgamar er til aften blevet dræbt ved et attentat i hovedstaden Colombo. Ministeren blev skudt ned nær sin bopæl i hovedstaden sent fredag og blev alvorligt såret hastet til sygehuset. Her døde ministeren kort efter, oplyser landets justitsminister overfor nyhedsbureauet Reuters. Ifølge politikilder blev Kadirgamar ramt af to skud i hovedet, et i halsen og et i kroppen. Nye spændinger Attentatet sker på et tidspunkt, hvor spændingerne mellem regeringen og oprørsbevægelsen De Tamilske Tigre er taget til. Kadirgamar var en af de centrale figurer i fredsforhandlingerne med oprørsbevægelsen. Oprørsbevægelsen har gentagne gange på det seneste truet med at genoptage den væbnede kamp. Årsagen er primært en række sammenstød på øens østkyst. Parterne skyder skylden for sammenstødene på hinanden. Politi afsøger kvarterer i hovedstaden Til aften afviser myndighederne at sige noget om, hvem der er mistænkt for at stå bag attentatet. Store politistyrker har afspærret kvartererne omkring ministerens bolig, mens helikoptere overflyver området. Samtidig har tungt bevæbnet politi afsøgt dele af det centrale Colombo, forlyder det til aften.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























