Den russiske oliemilliardær og tidligere ejer af olieselskabet Yukos, Mikhail Khodorkovskij, blev i dag kendt skyldig i anklager om økonomisk kriminalitet og idømt ni års fængsel. Samme dom fik hans nære medarbejder og Yukos-medejer, Platon Lebed. De to forretningsfolk var anklaget for skatteunddragelse, bedrageri over for den russiske stat og for økonomisk kriminalitet i forbindelse med deres overtagelse af Yukos under privatiseringer af statsejede russiske virksomheder op gennem 1990-erne. Stærkt politisk sag Både Khodorkovskij og Lebed har under den halvandet år lange sag afvist anklagerne og sagt, at sagen mod dem er politisk. De siger, at præsident Vladimir Putin og hans folk i Kreml vil dem til livs, fordi de begge har støttet russiske oppositionspartier under de seneste parlaments- og præsidentvalg.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.