En af de retssager som vil vække mest opmærksomhed nogensinde og som tusindvis af irakere længe har set frem til, er nu ved at være programsat. Iraks enerådende og brutale hersker gennem årtier indtil han blev afsat af en international alliance for to år siden, Saddam Hussein, forventes at komme for en dommer inden for to måneder, lyder det nu fra Iraks nye præsident Jalal Talabani. Talabani satte tidsgrænsen i et interviewet med tv-kanalen CNN. Da han blev spurgt om, hvornår han forventede at retssagen mod Saddam ville starte, svarede han: »Jeg håber, at det sker inden for to måneder.« Sidder fanget på 10 kvm Saddam Hussein skal i øjeblikket ifølge avisen The Sun, sidde i en fængselscelle på 3,6 gange 2,7 meter, udstyret med en seng, et lille bord og en lyserød plasticstol. Endvidere oplyser avisen, at Iraks tidligere diktator videofilmes døgnet rundt af tre kameraer - selv på toilettet. Saddams opholdssted ukendt Den tidligere diktator blev fanget af amerikanerne i december 2003 nær sit hjem i Tikrit, hvor han gemte sig i en hule under jorden. Ingen ved præcist, hvor han holdes fanget, men det menes, at være et sted i den irakiske hovedstad Bagdad.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























