To eksplosioner blev sent i går hørt nær israelske stillinger i det omstridte grænseområde Sheeba Farms, der grænser op til Libanon. Den israelske hær vurderede, at eksplosionerne skyldes raketangreb. Der var ikke umiddelbart meldinger om tilskadekomne ved eksplosionerne, som øger spændingerne i området. Onsdag blev der affyret en raket fra det sydlige Libanon mod en israelsk by. En bygning blev ødelagt, men ingen kom til skade. Ingen har taget ansvar Tidligt fredag havde ingen gruppe taget ansvaret for de seneste eksplosioner, der fandt sted inden Israel har overvejet et svar på onsdagens angreb. »Vi formoder, at det er angreb fra libanesisk territorium«, sagde en talskvinde for den israelske hær. Hun tilføjede imidlertid, at den præcise årsag til eksplosionerne ikke kan fastslås, før hæren har foretaget en undersøgelse. FN er bekymret En talskvinde for FN's generalsekretær Kofi Annan sagde, at Annan er »alvorligt bekymret« over raketangrebet, og han opfordrer Libanon til at stoppe sådanne angreb. »Generalsekretæren opfordrer alle parter til fuldt ud at respektere Den Blå Linje, og minder dem om, at én overtrædelse af Den Blå Linje ikke retfærdiggør en anden«, sagde Annans talskvinde med henvisning til den grænse, FN fastsatte efter den israelske tilbagetrækning fra det sydlig Libanon i 2000. Ingen gruppe har endnu taget skylden for raketangrebet, og den libanesiske Hizbollah-milits, hvis angreb var med til at presse Israel ud af det sydlige Libanon efter 22 års besættelse, har ikke kommenteret angrebet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























