Pave Johannes Paul II får nu sondemad gennem en slange i næsen, oplyser Vatikanets talsmand, Joaquin Navarro-Valls. Han tilføjer, at paven er i bedring, men det går »langsomt«. Talsmanden, der kom med de første kommentarer til pavens helbredstilstand i to uger, sagde samtidig, at den 84-årige pave er begyndt at indtage føde gennem en slange i næsen for at øge hans kalorieindtag. Kan stadig ikke tale Paven var ude af stand til at tale, da han i eftermiddag dukkede frem i et vindue over Peterspladsen i Rom for at velsigne de troende. Det er anden gang på bare fire dage, at paven uden held forsøger at tale offentligt. Det har på ny næret bekymringerne for, om han nogensinde vil komme sig oven på en halsoperation, han fik foretaget for nyligt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen