En forholdsvis enkel afmontering af våben tilbage fra det Talebanske styre har kostet syv amerikanske soldater. En menneskelig fejl under afmonteringen var årsag til, at depotet af våben eksploderede i landsbyen Ghazni. Ulykken er den værste af sin slags siden de amerikanske tropper rykkede ind i Afganistan i 2001 og nedkæmpede Taleban-styret. Det skriver nyhedsbureauet Reuters. Ulykken trækker paralleler tilbage til den danske ulykke i Kabul i mars 2002, hvor tre danske soldater døde under en afmontering af gamle miner og våben. Ulykken skyldtes, ligesom i det amerikanske tilfælde, en menneskelig fejl. Guds straf I går var det endnu uklart om soldaterne var blevet angrebet af talebanske oprørere, men talsmanden for Taleban siger, at de ikke er ansvarlige for dødsfaldene. Han tilføjer dog: »Det er Guds straf. Vi er glade for det der skete i Ghazni«, siger han ifølge nyhedsbureauet Reuters. De amerikanske tabstal ligger nu på over 100 soldater. De fleste af dem er døde i ulykker. Valg til juni Lige nu befinder der sig mere end 12.000 soldater i Afganistan fra NATO's sikringsstyrke, ISAF, i Afghanistan, men landet er stadig præget af store uroligheder. Mange hjælpeoperationer har været umulige at gennemføre uden for hovedstaden Kabul. Alligevel har det ikke været muligt at få flere NATO-tropper til landet. Præsident Hamid Karzai's plan er, at de første demokratiske valg skal afholdes i juni, men de fleste tvivler på, at det er muligt at gennemføre på grund af den kritiske sikkerhedssituation.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























