Kitzbühl og andre traditionsrige skisportsmål i Alperne kan i løbet af få årtier komme til at mangle selve grundlaget for deres business, nemlig sne. Skiløbere må sigte mod højere mål, fordi mange lavtliggende skisportssteder påvirkes af den globale opvarmning med stigende gennemsnitstemperaturer, og de kan ikke garantere tilstedeværelsen af sne. Det fremgår af en forskningsundersøgelse, som er blevet offentliggjort på Verdenskonferencen om Sport og Miljø. Konferencen holdes i Torino, som er vært for De Olympiske Vinterlege i 2006. Forskere fra Zürich Universitet under ledelse Rolf Burki påpeger, at en række schweiziske skisportsteder i fremtiden vil få så beskedent snefald, at de næppe kan lokke udenlandske turister og lokale besøgende til deres anlæg. I Østrig, hvor Kitzbühl ligger, og i Tyskland og Italien er den lange vejrudsigt endnu mere nedslående, fordi der er mange lavtliggende skisportsmål, som er stærkt afhængige af indtægterne fra turister om vinteren.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen