Den amerikanske præsident George W. Bush siger, at USA vil 'gøre arbejdet færdigt' i Irak. Bush siger, at det langt fra er sikkert, at der vil blive trukket tropper hjem fra Irak. »(Næste år) kan vi have flere soldater i Irak. Vi kan have det samme antal tropper i Irak. Vi kan have flere tropper i Irak. Vi vil have det antal tropper i Irak, som er nødvendigt for sikkerheden i Irak«, siger præsident Bush på et fællespressemøde med den britiske premierminister Blair i London. »Vi vil afslutte det stykke arbejde, vi har begyndt (i Irak)«, siger Bush. Terror illustrerer behov for terrorkrig Meldingen fra både Bush og Blair er, at morgenens terrorangreb i Istanbul viser behovet for krigen mod terror og retfærdiggør krigen i Irak. »Vores indsats i Irak er agtværdig, og den er nødvendig, og ingen slyngler eller mordere kan ændre vores beslutsomhed«, siger den amerikanske præsident Bush. Den centrale slagmark ligger i Irak Den britiske premierminister Blair siger, at de seneste terrorangreb viser, at der er en krig i gang. »(Krigens) centrale slagmark er Irak«, siger Blair. »Vi må endnu engang bekræfte, at der ikke er plads til tilbageholdenhed, ikke plads til kompromiser eller tøven over for terrorismen. Vi skal angribe den, hvor og når vi kan, og den skal udryddes totalt«, tordner Blair. Blair: Terroristerne er de skyldige Han understreger, at terrorangrebet i Istanbul ikke betyder, at der skal skrues ned for blusset i Irak. »Tværtimod viser angrebet (i Istanbul) vigtigheden af at fortsætte, indtil terrorismen er besejret også dér«, siger Blair. Adspurgt om angrebets sammenfald med Bushs besøg i London siger Blair, at det hverken er USA eller alliancen mellem Storbritannien og USA, der har udløst terrorangrebet i Tyrkiet. »De ansvarlige for det terroranslag er terrorismen og terroristerne«, siger Blair.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























