Den svenske tv-journalist Cats Falck og hendes veninde Lena Gräns blev i 1984 myrdet efter ordre fra den øverste ledelse i det tidligere Østtyskland (DDR), skriver den tyske avis Berliner Zeitung i dag. Tæt på opklaring Mordene, som i Sverige hidtil har været tilskrevet en ulykke, er ifølge avisen muligvis ved at blive opklaret. I hvert fald har den tyske rigsanklager anholdt en 53-årig mand i Berlin i forbindelse med sagen. Han mistænkes for i perioden 1976 til 1987 at have udført mord på bestilling for den østtyske stat. Smuglede våben via Rostock Ifølge Berliner Zeitung blev Cats Falck, der arbejdede for den svenske tv-avis, myrdet, fordi hun i forbindelse med sin research havde fundet ud af for meget om smugling af højteknologi og våben fra Sverige til det kommunistiske styre i DDR. Leverancerne skal være sket via Rostock. Derudover skal Cats Falck have haft kendskab til, hvordan den svenske våbenkoncern Bofors smuglede ammunition til DDR.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
tema
Klumme