Den britiske forsvarsminister Geoff Hoon har fortalt sine kolleger, at han er klar til at »tage skraldet« for affæren om våbeneksperten David Kelly's formodede selvmord og den britiske regerings påståede overdrivelser forud for Irak-krigen. Det skriver avisen Sunday Telegraph. Hoon afviste råd Ifølge avisen har Geoff Hoon i telefonen fortalt kolleger, at han forventede at falde på affæren, der har udløst en kæmpe politisk krise for den britiske premierminister Tony Blair. I sidste uge erfarede medlemmerne af den juridiske kommission, som i øjeblikket undersøger affæren, at Geoff Hoon afviste råd fra ledende embedsmænd om at beskytte David Kelly. Kelly blev fundet død nær sit hjem kort tid efter, at han var blevet udpeget som den person, der havde lækket oplysninger om regeringens arbejde forud for Irak-krigen. Ifølge avisen har Geoff Hoon efterfølgende fortalt venner, at han var overbevist om, at hans handlinger i Kelly-affæren vil betyde enden på hans politiske karriere. »Han sagde til os, at han måtte tage skraldet«, siger en nær kollega til den avisen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Man skal være fatsvag for ikke at gennemskue Løkkes forsøg på at undersøge, om en midterregering kan blive en realitet igen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























