Ledere fra partiet UDC, Den Demokratiske Centrumsunion, siger søndag aften, at de træder ud af regeringen, med mindre justitsminister Roberto Castelli stopper sine forsøg på at blokere for anklagemyndighedens arbejde i forbindelse med korruptionsanklager mod Berlusconi. Kan blive alvorligt for formandskab »Jeg tror, Roberto Castelli vil gøre det rigtige og tillade efterforskningen. Sker det ikke, forlader vi regeringen«, siger Rocco Buttiglione, der er Europaminister og leder for UDC. Politiske iagttagere i Rom siger, at uroen omkring Berlusconis centrum-højre regering kan komme til at overskygge det italienske formandskab for EU.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.