Repræsentanter for bystyret i Johannesburg startede torsdag på at fjerne hundredevis af barrikader, hegn og låger som borgerne i en af verdens farligste byer har sat op gennem årene siden demokratiseringen af Sydafrika i 1994. Der er rundt regnet 1.100 barrikader fordelt over Sydafrikas kommercielle hovedstad og for en uge siden udløb ansøgningsfristen til at beholde den hjemmelavede beskyttelse mod byens kriminelle elementer. Godt 300 har søgt om tilladelse til at beholde barrikaderne, som ikke er et usædvanligt fænomen i storbyer verden rundt. Især i Brasilien og USA tager borgerne sagen i egen hånd, når de skal beskytte sig selv og familien. Johannesburg havde i år 2000 15.000 registrede indbrud eller forsøg på indbrud og næsten 2.000 mord eller mordforsøg. Der var næsten 21.700 mord i hele Sydafrika det år, mens der i USA, med fem gange så stor en befolkning, samme år var 15.500 mord.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























