En tidligere direktør i det irakiske olieministerium under Saddam Hussein blev i dag udpeget af USA til midlertidigt at stå i spidsen for genopbygningen af olieindustrien. Thamir Ghadhban var ministeriets direktør for planlægning før krigen. Shell-rådgiver Samtidig har den amerikanske koalition også dannet et rådgivende organ, som ledes af en tidligere chef for olieselskabet Shell, amerikaneren Philip Carroll. Carrolls næstkommanderende bliver Fadhel Othman, der havde en fremtrædende position i den irakiske olieindustri, indtil han i 1980'erne bosatte sig i Tyrkiet. Amerikanske ledere har gentagne gange sagt, at den irakiske olie tilhører det irakiske folk, og det samme sagde Ghadhban, da udnævnelsen var i hus.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen