Washington samt New York og andre dele af det nordøstlige USA blev mandag udsat for en voldsom snestorm. Foreløbig har uvejret kostet 20 mennesker livet, siden det fredag startede i det vestlige USA og bevægede sig mod østkysten. Blandt andet styrtede et tag ned på en handelsskole i New Jersey og dræbte en mand og sårede fire andre. Ud over dødsfaldene har snestormen skabt trafikale problemer. Flere lufthavne er midlertidigt lukket, og mange rejsende er strandede. Mere end 2000 flyafgange er blevet aflyst. Værste snestorm nogensinde Det voldsomme snevejr - det værste nogensinde i mange byer -begyndte søndag før solopgang og medførte indførsel af undtagelsestilstand i delstaterne Delaware, Maryland, Virginia, West Virginia, Washington, DC, og i byen New York. Stormen efterlod 60 centimeter sne i USA's regeringsby, hvor mange aktiviteter er indstillet. Blandt andet holder regeringsbygningen lukket i dag. Også New York er hårdt ramt, og 2700 sneryddere prøver at holde byens veje fri for sne. Det er syv år siden New York oplevede en lignende snestorm.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen