Mindst 17 mennesker har mistet livet og 18 er forsat meldt savnet, efter voldsomme oversvømmelser har huseret Sydfrankrig de seneste dage. Omkring 1000 mennesker er blevet evakueret og store områder er i øjeblikket uden strøm. »Vi har fået det meste af den varslede regn og floderne er nu langsomt ved at trække sig tilbage, men vi er fortsat i højeste alarmberedskab«, siger en politibetjent fra den sydfranske by Nimes, som er blandt de hårdest ramte, til BBC Online. Inderigsminister: Dødstallet kan blive meget højere Den franske hær har sendt ekstra styrker til området for at hjælpe de udmattede redningshold, som forsat forsøger at begrænse oversvømmelserne, der har gjort mange veje ufremkommelige. Mindst 17 mennesker har mistet livet og 18 er forsat meldt savnet efter voldsomme oversvømmelser har huseret Sydfrankrig de seneste dage. Omkring 1000 mennesker er blevet evakueret og store områder er i øjeblikket uden strøm. Frankrigs indenrigsminister Nicolas Sarkozy og premierminister Jean-Pierre Rafarin er begge fløjet til området, og har lovet at give en nødpakke på 10 millioner euro til de hårdest ramte områder. Nicolas Sarkozy sagde på et pressemøde ifølge Ritzau, at han frygter, at 'dødstallet kan blive meget højere'.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























