Den britiske regering har besluttet at udskyde afstemningen om landets indtræden i kredsen af euro-lande. Det sker under indtryk af højrepartiers fremmarch i flere EU-lande, skriver den britiske avis Sunday Times søndag. Premierminister Tony Blair og finansminister Gordon Brown har ifølge bladet aftalt at fremlægge den bebudede vurdering af, hvorvidt Storbritannien opfylder kriterierne for euro-deltagelse, til efteråret i stedet for her i sommer. Sunday Times skriver, at på baggrund af højrepopulisters betydelige tilslutning i Frankrig og Holland ønsker den britiske regering at vente til efter det tyske forbundsdagsvalg i september, før den træffer beslutning om den videre fremgangsmåde, hvad angår tilnærmelsen til euro-medlemskab. Blandt de 15 EU-lande står Storbritannien, Sverige og Danmark uden for euro-zonen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Kronik af Michelle Skov Karantonis
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Nicolás Maduro laver sjov med sin søn fra fængslet, ser fodbold og læser sine idoler Lenin og Bolivár
Klumme af Christian Jensen
tema




























