USA er på jagt efter DNA-prøver fra slægtninge til Osama bin Laden for at afgøre, om han var blandt de tre personer, der blev dræbt i et missilangreb i det østlige Afghanistan. Et angreb, der blev udført af den amerikanske efterretningstjeneste CIA. »Der arbejdes på at få fat i DNA-prøver«, sagde en amerikansk embedsmand, der ikke ønskede at få sit navn frem. Familien anmodet Embedsmanden sagde, at Saudi-Arabien var blevet anmodet om at få fat på DNA-prøver fra bin Ladens familie, der er en velkendt og velstående klan med nære forbindelser til den saudiarabiske kongefamilie. Det var uklart, hvornår anmodningen var foretaget, og hvorvidt bin Ladens familie havde reageret positivt. CIA-angrebet fandt sted 4. februar og var rettet mod en formodet al-Qaeda-leder nær Zhawar Kili i det østlige Afghanistan.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nu svarer Elisabet Svane på spørgsmål: »Det uforståelige er, at den kamp allerede blæses i gang nu«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hedebølgerne kommer tidligere og oftere: »Vi ender jo med at skulle leve om natten«
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























