Indisk politi har ved daggry dræbt to mænd, som inderne holder ansvarlige for angrebet på det amerikanske kulturcenter i Calcutta. Den indisk regering kalder morgenens angreb på et guerillatilholdssted i den østlige stat Jharkhand for 'et gennembrud' i jagten på de ansvarlige for angrebet. »Under skyderiet blev to terrorister - begge pakistanere - hårdt såret og døde senere«, siger en talsmand for den indiske regering. Tilstår angreb på dødslejet Han siger, at den ene af mændene nåede at give 'en erklæring', før han udåndede. I erklæringen tilstår manden angiveligt at stå bag angrebet i centrum af Calcutta. Under angrebet på det amerikanske kulturinstitut sidste tirsdag blev fire sikkerhedsvagter dræbt og 18 såret, da bevæbnede mænd på to motorcykler åbnede ild med automatvåben. 'Ingen tvivl' »Der er næppe nogen tvivl om de pakistanske statsborgeres og deres Pakistan-baserede terroristgruppes rolle i denne sag«, siger regeringstalsmanden. Begge mændene har ifølge talsmanden tilstået medlemsskab af den forbudte gruppe Lashkar-i-Taiba. Pakistanske forbindelser I sidste uge sagde den indiske indenrigsminister Lal Krishna Advani, at en terrorgruppe med base i Dubai og med forbindelse til den pakistanske efterretningstjeneste (ISI) havde påtaget sig ansvaret for angrebet i Calcutta, og at ministeren var tæt på at sige lige ud, at ISI var direkte involveret i angrebet. Pakistan har afvist anklagerne som 'totalt ubegrundede'. Nye skudvekslinger i Kashmir Nedskydningen af de to formodede angrebsmænd kommer samtidig med, at indiske og pakistanske grænsetropper på ny har beskudt hinanden i den omstridte Kashmir-region.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Michelle Skov Karantonis




























