Politiet i den indiske del af Kashmir har indledt en undersøgelse af drabene søndag på to mænd med hollandske pas. De to mænd blev dræbt af de paramilitære sikkerhedsstyrker. Den lokale viceindenrigsminister har bedt Kashmirs statsadvokat om at gennemføre 'en grundig undersøgelse' og hurtigst muligt levere en erklæring om drabene. Politiet har identificeret de to mænd som Bakiowli Ahmad og Hassnowi Khaliq. Ifølge sikkerhedsstyrkerne gik de to mænd til angreb på styrkerne med knive i byen Srinagar. Vrede over behandling af kvinde Lokale aviser skriver, at mændene blev vrede over styrkernes hårdhændede behandling af en kvinde, og at de to mænd med hollandske pas 'brutalt' blev dræbt under et efterfølgende opgør. En talsmand for sikkerhedsstyrkerne hævder, at mændene var formodede militante krigere, men det betvivles kraftigt bl.a. af ejeren af den husbåd, hvor mændene boede. 'De var turister' Han er ikke i tvivl om, at de to mænd var helt almindelige turister. Drabene skete ved Dal-søen, som er et udpræget turistmål i området. Embedsmænd på den hollandske ambassade siger, at ambassaden søger at få udleveret de to mænds lig, så de kan blive fløjet tilbage til Europa. Ligene befinder sig i politiets ligkapel. »Og så vil vi afvente den officielle undersøgelse af begivenheden«, siger en embedsmand fra ambassaden.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Han er en af verdens bedste på sit instrument
tema