En israelsk kampvogn og to bulldozere er lørdag atter rykket ind i det palæstinensiske selvstyreområde. Denne gang i Khan Yunis i den sydlige del af Gazastriben, siger palæstinensiske sikkerhedskilder. »I morges rykkede israelske kampvogne ind i Zone A i al-Amal området i nærheden af Khan Yunis flygtningelejren. De kørte uden grund meget tæt på folks hjem«, siger en kilde. Han understreger, at der ikke havde været nogen episoder for nylig, som har kunnet udløse den israelske indtrængen. Zone A henviser til områder under fuld palæstinensisk administrativ og sikkerhedsmæssig kontrol.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























