Antallet af omkomne for en selvmordsbombe og efterfølgende skyderi uden for parlamentsbygningen i den indiskkontrollerede del af Kashmir steg sent mandag lokal tid til 29, og over 40 personer er sårede, oplyste nyhedsbureauet AFP. Braget ødelagde mindst 150 bygninger og gadebutikker omkring den strengt bevogtede parlamentsbygning herunder et seksetagers hotel. Attentatet betegnes som det mest voldsomme, udført af militante muslimer siden angrebet på New York og Washington for knap tre uger siden. En oprører af pakistansk nationalitet, Wajahat Hussain, tilhørende den pakistanskbaserede militante gruppe Jaish-e-Mohammed, kørte en bil fyldt med sprængstof gennem hovedporten til parlamentsbygningen i Srinangar, hvor han bragte den til eksplosion.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Debatindlæg af Kjeld Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























