Arbejdsløsheden i USA nåede sit højeste niveau i fire år, da den i august måned nåede op på 4,9 procent. Det er en hel del over de 4,6 procent, som Wall Street havde forudset, hvilket ville have været det højeste siden september 1997. I det Hvide Hus tog præsident George W. Bush og hans administration tallene med sindsro. »Med tanke på hvor træg økonomien er, forventede vi, at arbejdsløsheden ville stige, før det kan blive bedre. Det tager tid for arbejdsløsheden at ændre sig«, sagde talskvinde Claire Buchan til det britiske nyhedsbureau Reuters. Det er primært industrisektoren, der har mistet arbejdskraft. Alene i juli måned blev 141.000 jobs nedlagt. Økonomer havde håbet på, at den sløje amerikanske økonomi snart ville vise sin styrke igen. Økonom Robert McIntosh fra firmaet Eaton Vance havde denne kommentar til dagens tal: »Det er helt ærligt lidt chokerende. Det står langt dårligere tilmed økonomien, end folk vil indrømme«. Nyheden førte straks til spekulationer om, hvorvidt den amerikanske forbundsbank vil sænke renten yderligere. I år er renten allerede sat ned med tre procentpoint til 3,50 procent. I Det Hvide Hus sagde talskvinden, at præsident Bush tager »de nødvendige tiltag« for at få økonomien tilbage på banen igen. Claire Buchan benyttede samtidig lejligheden til at understrege, at de nye tal netop understreger, hvor vigtigt det var, at præsidentens for nylig gennemførte omfattende skattelettelser.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























