Myndighederne i Skotland sagde tirsdag, at de vil foretage nye lægeundersøgelser af en 85-årig litauisk mand bosat i Edinburgh, som Litauen ønsker udleveret og retsforfulgt for anklager om krigsforbrydelser under Anden Verdenskrig. Litauen anmodede i marts om at få Anton Gecas udleveret. Manden, der tidligere hed Antanas Gecevicius, er mistænkt for at have myrdet jøder under krigen. De skotske myndigheder begyndte udleevringsproceduren i slutningen af juli. Men Gecas er aldrig blevet anholdt, fordi han er hospitalsindlagt efter angiveligt at være blevet ramt af to hjerneblødninger. Skotlands selvstyreregering er kommet under pres fra jødiske organisationer, der hævder, at Gecas spiller syg for at undgå at blive udleveret. Simon Wiesenthal-centret i Jerusalem siger, at Gecas under krigen tjente som officer i den 12. litauiske politi-hjælpebataljon, der myrdede tusinder af jøder i Litauen og Hviderusland i årene 1941-1943.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























