Den Internationale Valutafonds tilsagn om at yde et hastelån på otte mia. dollar (65 mia. kr.) til Argentina bliver hilst med stor tilfredshed af det latinamerikanske lands præsident, Fernando de la Rua. »Lånet fjerner spændingen og usikkerheden i den aktuelle situation«, sagde de la Rua sent tirsdag lokal tid. Han tilføjede, at erklæringen fra IMF-chefen Horst Köhler om, at han agter at anbefale en udvidelse af Argentinas "kassekredit" hos Valutafonden fra 14 til 22 mia. dollar. "skal give tillid til udviklingen i landets økonomi". Ifølge IMF vil de mange - og tiltrængte penge - blive udbetalt i to rater. De første fem mia. dollar ved den formelle godkendelse, som formentligt sker i begyndelsen af næste måned, og de resterende tre mia. dollar på et senere tidspunkt. Betingelsen for at få tildelt de mange milliarder er, at Argentina i fuldt omfang gennemfører den krisepakke, som i sidste måned blev vedtaget af landets lovgivende forsamling. Krisepakken betyder blandt andet store nedskæringer i lønninger og pensioner.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Breaking
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Er det en joke?
Guide
Serie
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























