USA vil nu nærstudere sine militære samarbejdsaftaler med Kina og suspendere de aftaler, som ikke styrker forholdet mellem de to lande. Det sagde præsident George W. Bush i dag. Bush sagde, at USA ville ophæve de aftaler, som ikke gav nogen mening, og som ikke bidrog til at styrke forholdet til Kina. I forvejen er det militære samarbejde mellem USA og Kina yderst beskedent og strækker sig til flådebesøg og udvekslingsbesøg. Bushs udtalelse kommer dagen efter, at Pentagon beordrede alle militæraftaler suspenderet for blot to timer senere at trække ordren tilbage. I stedet sagde Bush i dag, at alle aftaler nu skulle gennemgås "sag for sag", og at de forhold, der ikke gav mening, ville blive suspenderet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kommentar
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
nekrolog
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
Kronik af Sara Al Dafaee