Udover et midlertidigt forbud mod kødprodukter fra EU, vil USA nu desinficere rejsende fra EU. Det gælder de rejsende, der kommer fra en gård i et EU-land. En talsmand fra det amerikanske landbrugsministerium sagde tirsdag, at allerede eksisterende regler for britiske rejsende nu også omfattede alle EU-lande. Det betyder, at rejsende fra et EU-land, herunder Danmark, fremover skal desinficeres ved ankomst til USA, såfremt den rejsende netop har besøgt en gård eller været i nærheden med kvæg. Reglerne om desinfektion kommer på baggrund af tirsdagens tilfælde af mund- og klovsyge i Frankrig. Dermed har den frygtede sygdom spredt sig fra Storbritannien. Rejsende til USA skal fremover melde sig til toldere ved indrejsen til USA, hvis de har været på en gård eller i nærheden af levende klovbærende dyr i den europæiske union. Rejsende fra EU skal også fortolde alle fødevareprodukter eller produkter, der indeholder kød. Mund- og klovsyge anses ikke for farlig for mennesker, men mennesker kan bære virusen på deres tøj, sko eller i næsen eller i halsen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Man skal være fatsvag for ikke at gennemskue Løkkes forsøg på at undersøge, om en midterregering kan blive en realitet igen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























