Det kom til nye sammenstød mellem bevæbnede mænd i et overvejende sunnimuslimsk kvarter i det vestlige Bagdad, sagde indbyggere og irakisk politi. Kilder i politiet sagde, at de nye kampe brød ud, efter militante personer forinden havde angrebet en shiamuslimsk moské i Ghazaliya, det overvejende sunnimuslimske område hvor shia-militser søndag dræbte over 40 personer i gadekampe. Tilsyneladende ville bevæbnede shiamuslimer hævne angrebet mod moskéen, og det førte til nye kampe, rapporterede politikilderne.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























