Letland genvælger borgerlig regering

valg. En lettisk vælger stemmer i Riga ved valget i går, hvor den borgerlige regering for fornyet sit mandat.
valg. En lettisk vælger stemmer i Riga ved valget i går, hvor den borgerlige regering for fornyet sit mandat.
Lyt til artiklen

Letlands borgerlige statsminister, Valdis Dombrovski, kan efter alt at dømme fortsætte på posten efter lørdagens parlamentsvalg.

Dombrovski siger, at det næststørste parti i hans regeringskoalition er gået med til at fortsætte samarbejdet. Det betyder, at han nu kan danne en ny regering.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her