Dokumentarist afprøver hemmeligt zombiepulver

Lyt til artiklen

I 1920'er- og 30'erne kom amerikanske soldater hjem fra Haiti med skræmmende historier om sort magi, voodoo-dukker og levende døde. Det inspirerede til en ny horrorfilmgenre i Hollywood med frådende og forrådnede zombier med en umættelig blodtørst.

Men zombier er ikke et fiktivt fænomen. På Haiti er zombier eller Nzambi, som de levende døde hedder på haitiansk, en central del af landets ældgamle religion Voodoo. Der har været flere historier om mennesker der blev erklæret for døde, men som mange år senere så dukkede op igen som levende døde.

Hemmeligt zombiepulver

Ved hjælp af et hemmeligt medikament lavet af naturlige og meget giftige ingredienser omdanner heksedoktorer mennesker til zombier.

Et amerikansk dokumentarteam fra VBS-tv er taget til Haiti for at udforske myten om Nzambi og finde dette hemmelige pulver, der forvandler mennesker til de levende døde.

Se det femte afsnit af VBS-dokumentaren Nzambi her, hvor dokumentaristen selv afprøver zombiepulveret:

I første afsnit af Nzambi tager VBS.TV til Haiti for at finde hemmeligheden bag de levende døde. Se det her:

I andet afsnit af Nzambi kommer VBS.TV meget tæt på den haitianske Voodoo-kultur. Se med her:

I det tredje afsnit af Nzambi kommer dokumentarholdet i kontakt med en hemmelig voodoo-orden. Se det her:

I det fjerde afsnit af Nzambi lærer dokumentarholdet, hvordan man omdanner mennesker til zombier. Se med her:

Det sidste afsnit af VBS.TV-dokumentaren Nzambi sendes i morgen.

Clavs Sylvest

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her