Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Prominent advokat: Vi har indtil videre talt 83 lig i lighusene

Protest. Demonstranter gik på gaden i protest mod regimet i mange syriske byer i dag. Her demonstreres der i den nordøstlige by Qamishli.
Protest. Demonstranter gik på gaden i protest mod regimet i mange syriske byer i dag. Her demonstreres der i den nordøstlige by Qamishli.
Lyt til artiklen

Mindst 24 mennesker menes at have mistet livet, da syriske sikkerhedsstyrker i dag åbnede ild mod mængden under en stor demonstration ved byen Deraa.

Ifølge nyhedsbureauerne forsøgte demonstranter at vælte en blokade, som hæren havde etableret for at forhindre demonstranterne i at marchere ind til centrum af Deraa.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her