Peres: Israelsk angreb på Iran er »mere og mere sandsynligt«

Forberedt. Israels præsident, Shimon Peres, gik på landsdækkende tv i aftes og forberedte israelerne på et kommende angreb på Iran.
Forberedt. Israels præsident, Shimon Peres, gik på landsdækkende tv i aftes og forberedte israelerne på et kommende angreb på Iran.
Lyt til artiklen

Ifølge den israelske præsident Shimon Peres er »et angreb på Iran forestået af Israel og andre lande mere og mere sandsynligt«.

»De forskellige landes efterretningstjenester, som holder øje med Iran, er bekymrede og lægger pres på deres ledere med advarsler om, at Iran er parat til at anskaffe sig atomvåben«, sagde Shimon Peres lørdag aften til israelsk tv.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her