Fire somaliske pirater dræbt, da soldater fra det danske krigsskib Esbern Snare den 20. april 2011 besvarede ilden fra et af piraternes moderskibe tæt ved Somalias kyst.
Nu er der ifølge Søværnets Operative Kommando kommet nye oplysninger om episoden. Derfor skal
Forsvarets auditørkorps atter en gang undersøge, om soldaterne optrådte korrekt, da de mødte de somaliske sørøvere.
Danske soldater dræber fire piraterAuditørerne undersøgte sidste år forløbet og konkluderede, at der ikke var begået strafbare handlinger. Besætningen handlede i lovligt nødværge for at afværge et overhængende uretmæssigt angreb fra piraterne, fastslog auditørerne.
Men de skal atter en gang gennemgå hændelsesforløbet på baggrund af de nye oplysninger.
'Esbern Snare' forsøgte ifølge en pressemeddelelse fra Nato efter episoden at standse et piratmoderskib - en dhow - nær kysten.
Dhowen havde en jolle på slæb, og da 'Esbern Snare' nærmede sig, så besætningen, at piraterne smed ting over bord og kravlede ned i jollen.
Formodede pirater slap væk
Pludselig begyndte de formodede pirater uprovokeret at skyde mod de danske soldater, som i gummibåd lagde an til at borde moderskibet. Danskerne besvarede ilden, og piraterne løftede hænderne, som om de overgav sig.
Da de danske soldater nærmede sig igen, genoptog nogle af piraterne imidlertid igen beskydningen af soldaterne, som derfor trak sig tilbage til 'Esbern Snare'.
Herefter forlod de formodede pirater ifølge Nato deres skib og flygtede en jolle ind til kysten.
fortsæt med at læse


























