Clintons mulige afløser indrømmer fejl

Kandidat. USA's FN-ambassadør, Susan Rice, er favorit til at afløse Hillary Clinton som udenrigsminister.
Kandidat. USA's FN-ambassadør, Susan Rice, er favorit til at afløse Hillary Clinton som udenrigsminister.

Hun bliver spået som favorit til at tage over efter Hillary Clinton som USA's udenrigsminister, men FN-ambassadør Susan Rice har dog problemer med at overbevise flere republikanske senatorer om, at hun er et godt valg.

I aftes måtte hun på et møde med de politiske modstandere indrømme, at hun har givet fejlagtige oplysninger videre i sagen om angrebet på det amerikanske konsulat i libyske Benghazi, hvor ambassadøren Christopher Stevens og tre andre omkom.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her