Sierra Leone er 'verdens røvhul'

Børnedødeligheden er høj i Sierra Leone, og landbruget er ikke kommet i gang i det fattige land efter 11 års borgerkrig. Men øget småhandel og folkets vilje til forandring giver håb for fremtiden. Foto: Michael Bech
Børnedødeligheden er høj i Sierra Leone, og landbruget er ikke kommet i gang i det fattige land efter 11 års borgerkrig. Men øget småhandel og folkets vilje til forandring giver håb for fremtiden. Foto: Michael Bech
Lyt til artiklen

'Verdens røvhul'.

Så kontant er beskrivelsen af Sierra Leone, efter at landet i slutningen af december opnåede den tvivlsomme ære at genvinde 'titlen' som verdens fattigste land.

Det er FN's udviklingsorganisation UNDP, der hvert år udsender listen over 179 lande. Og det lille vestafrikanske land endte igen på sidstepladsen.

»Sierra Leones placering på ranglisten bør være et råb på handling for alle, der bekymrer sig almindelige menneskers trivsel i landet«, siger Engilbert Gudmundsson, direktør for Verdensbanken i Sierra Leone, ifølge FN's nyhedstjeneste IRIN.

Tallene siger ikke alt
Men opgørelsen og tallene bag siger ikke alt, mener analytikere.

En 11 år lang borgerkrig, som sluttede i 2002, har bogstavelig talt bombet Sierra Leone tilbage til et kedeligt udgangspunkt.

Økonom Abdoulaye Sireh Jallow fra UNDP vil hellere sammenligne udviklingen i det nedbrændte land med andre nationer fra 2002 og frem til i dag.

»Det vil give os et helt andet billede. Regeringen gør faktisk en stor indsats, og vi bør fokusere på de gradvise forbedringer samt bede organisationerne om at bygge på fremskridtet. På den måde kan udviklingen vendes«, siger Abdoulaye Sireh Jallow.

Kun hver fjerde kvinde kan læse
UNDP måler udviklingen på basis af tal for middellevetid, adgang til skole og livskvalitet. Og her scorer Sierra Leone stadig lavest.

Middellevetiden er 41 år, rekordmange kvinder dør under barsel, børnedødeligheden er voldsom og kun hver fjerde kvinde kan læse.

Fremgang at spore
Men regeringen gør pæne fremskridt på sundhedsområdet og især med hensyn til børnedødeligheden, siger UNDP's landechef i Sierra Leone, Samuel Harbor, ifølge IRIN.

En sundhedsstrategi er udviklet i samspil med internationale hjælpeorganisationer, og landet har fået en bedre medicin-forsyning og flere sundhedsklinikker i landområderne.

Også på det økonomiske plan er landet ved at styre i en positiv retning, mener Verdensbankens landedirektør i Vestafrika, Ishac Diwan.

Brug for massiv hjælp
Det er især småhandel, der blomstrer, mens landbruget ikke kan prale af store fremskridt.

Landbruget står for 40 procent af landets økonomi, men er hårdt ramt af den ødelagte infrastruktur, mangel på udstyr og et dårligt fungerende marked.

Ishac Diwan mener, regeringen har viljen og de rette planer, men er så klemt økonomisk, at det er nødvendigt med store bistandsbeløb direkte ind i regeringens projekter for uddannelse, landbrug og sundhed.

Dårlig statistik for Vestafrika

Vestafrika klarer sig i det hele taget dårligt på UNDP's rangliste.

Ud af de 26 lande, som ifølge FN-organisationen har »dårlige menneskelige udviklingsmuligheder«, kommer de 12 fra Vestafrika.

Politiken har været en uge i Sierra Leone inviteret af Danmarks Indsamling for at se på landets store udfordringer. I næste uge bringer vi en række artikler og tv-indslag fra landet.

Michael Bech, Sierra Leone

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her