Det er yderst svært for Udenrigsministeriet at få kontakt til de danskere, som man ved befinder sig i de områder i Filippinerne, som er blevet ramt af supertyfonen Yolanda.
Det fortæller vagthavende.
»Pt har vi fået kontakt til syv af de savnede. Det betyder, at vi fortsat mangler at høre fra 67 af de danskere, som står på vores liste«, siger hun.
Ustabile kommunikationslinjer
Udenrigsministeriet arbejder sammen med ambassaden i Kuala Lumpur i Malaysia og konsulatet i Filippinernes hovedstad Manila på at få kontakt til de danske statsborgere, som er registreret i de berørte områder.
Mindst 10.000 frygtes dræbt i tyfonramt filippinsk provins
Derudover har Borgerservice oplysninger om 12 personer, som ikke står på den såkaldte danskerliste, men som menes at kunne opholde sig der, hvor tyfonen har raset.
»Kommunikationslinjerne er hårdt ramt i områderne og er fortsat meget ustabile, så det er svært at komme igennem«, siger vagthavende i Udenrigsministeriets Borgerservice
Tyfon-alarm i Vietnam: 600.000 mennesker evakueret»Opfordringen er, at danskere som befinder sig i de ramte områder skal kontakte konsulatet eller Udenrigsministeriet«.
Mindst 10.000 døde
Tyfonen Yolanda anslås at være blandt de kraftigste, der nogensinde har været.
Der er foreløbig ingen officielle skøn over, hvor mange menneskere, der er omkommet i det voldsomme vejr, men i provinsen Leyte alene gætter den regionale politichef Elmer Soria på, at mindst 10.000 har mistet livet.
fortsæt med at læse


























