Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

USA sender krigsskibe mod Libyen

Uro. Amerikanerne sender nu to destroyere afsted mod Libyen, efter at USA's ambassadør tirsdag blev dræbt i Benghazi. På billedet ses den ene af de to, USS McFaul.
Uro. Amerikanerne sender nu to destroyere afsted mod Libyen, efter at USA's ambassadør tirsdag blev dræbt i Benghazi. På billedet ses den ene af de to, USS McFaul.

Mens spekulationerne om, at angrebet, der tirsdag kostede USA's ambassadør i Libyen livet, var planlagt, sender den amerikanske præsident, Barack Obama, nu to krigsskibe afsted mod Libyens kyst.

I går kom det frem, at amerikanerne sender et hold elite-soldater af sted for at sikre de ansatte på ambassaderne i Tripoli og Benghazi, og nu oplyser en anonym embedsmand til Reuters, at man er igang med at dirigere to krigsskibe mod Libyen.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her