Ny reklame-undersøgelse: Danskerne er Nordens latinoer

Danskerne er Nordens Latinoer når det kommer til livsstil, skriver reklamebureau i en ny undersøgelse, der viser forskellen mellem dansk, svensk og norsk reklame-smag.
Danskerne er Nordens Latinoer når det kommer til livsstil, skriver reklamebureau i en ny undersøgelse, der viser forskellen mellem dansk, svensk og norsk reklame-smag.
Lyt til artiklen

Mens de svenske butiksansatte klager over danske kunders grove attitude, og den populære tegner Jakob Martin Strid er kommet i uføre i Sverige på grund af sin bog Mustafas Kiosk, viser en ny stor undersøgelse af de nordiske landes reklame-vaner, at der er stor forskel på, hvordan de nordiske broder-lande ser på verden og hinanden.

LÆS OGSÅ Svenske ekspedienter: Respektløse danske kunder vrisser ad os

I undersøgelsen, der er foretaget af det danske reklamebureau envision, har man spurgt 3.000 skandinaver fra Danmark, Sverige og Norge om deres holdninger til reklamer og reklamebudskaber.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her