Flere lande deltager i indsatsen for at finde savnet Airbus

INDSATS. Et kort over noget af de område, der søges i, undersøges af en redningsleder i lufthavnene i Surabaya i Indonesien.
INDSATS. Et kort over noget af de område, der søges i, undersøges af en redningsleder i lufthavnene i Surabaya i Indonesien.
Lyt til artiklen

Trods en intens eftersøgning er det fortsat en gåde, hvad der er blevet af det rutefly, der søndag morgen forsvandt under en flyvning fra Indonesien til Singapore med 162 passagerer og besætningsmedlemmer om bord.

Der er set flere forskellige genstande og oliepletter flere steder i de områder, eftersøgningen foregår i, men endnu har de ikke kunnet knyttes direkte til det savnede passagerfly.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her