Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Ny græsk hjælpepakke møder modstand

Opbakning. Til trods for at Klaus-Peter Willsch (CDU) ikke stemmer for den tredje græske hjælpepakke, bakker han stadig op om partiets formand Angela Merkel.
Opbakning. Til trods for at Klaus-Peter Willsch (CDU) ikke stemmer for den tredje græske hjælpepakke, bakker han stadig op om partiets formand Angela Merkel.
Lyt til artiklen

Traditionen tro er der lagt op til en ny gyser, når den tredje hjælpepakke i dag skal endeligt vedtages i Holland og Tyskland. I Haag risikerer ministerpræsident Mark Rutte at blive ramt af et mistillidsvotum.

Helt så galt går det næppe for Angela Merkel i Berlin, men også i Tyskland er der hård modstand mod at sende de 86 milliarder euro til Athen. Ikke mindst fordi Den Internationale Valutafond (IMF) ikke har besluttet sig for, om den vil gå med i redningsplanen eller ej.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her